Gittim gördüm geldim!

direnblog

Ne kadar zaman geçti gerçekten bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey var ki; o da uzun zamandır blog kullanmama engel olan sorunsallar topluluğu. O – 5-6 yıl önce her hafta tasarımı değişen, her gün webmaster kaynakları paylaşan, zaman zaman günde 1K tekil ziyaretçiye ulaşan el emeği göz nuru blogumu bu zaman zarfında gerçekten çok özledim. Paylaştığım makaleler altında yorum yapıp konuyla ilgili soru soranlara cevap vermeyi özledim. PR güncellemelerinde “vira bismillah” diyerek blogun page rank değerini sorgulamak için çıldırdığım günleri özledim..

Bilmiyorum diğer blog sahiplerinde de var mı ama, bazı zamanlar blogunuz ile aranızda enteresan şekilde duygusal bir bağ oluşuyor. Kızınız, oğlunuz kısaca çocuğunuz ya da evcil hayvanınız gibi düşünebiliyorsunuz. En azından bir zamanlar ben böyle düşünüyordum. O zamanlar belki de deliriyor da olabilirdim, bilmiyorum..

Ama eğer bir tasarımcıysanız, özellikle yeniliği seven, farklı olmayı huy edinmiş, simetrik takıntılara sahip bir kişiliğiniz varsa, internet dünyasında bulunan herkesin kullanımına açık, adınızı ve soyadınızı taşıyan, sektörle alakalı içerikler girdiğiniz blogunuza karşı rutin olarak ” ne yapsam da daha iyi görünse? ” takıntınız oluştuğunu fark edebilirsiniz. Bu aslında biraz da iletişim kaliteniz ile ilgili. Hiç tanımadığınız yüzlerce insanın karşısına çıkarken kendinizi güzelleştirerek iyi hissetme psikolojisiyle alakalı diye düşünüyorum.

i_love_blogging_2

Günde bir çok insanın ziyaret ettiği adınızı ve soyadınızı taşıyan bir blog. Hele ki “Hakkımda” sayfasına tasarımcıyım yazmışsanız gerçekten bu yenilik heyecanını dengede tutmanız gerekiyor. Ben bu durumun bir çok avantajı ve dezavantajı var. Avantaj olarak bu konuda en çok işime yarayan aynı sektörde bir çok başarılı isimle tanışıp, sosyal etkinliklerde bir araya gelerek dostluğumu, arkadaşlığımı ve ticari bağlantılarımı güçlendirdim. Bir çok projeler üretip güzel yerlere geldik. Keza diğer blog yazarlarının bloglarında benimle ilgili bir çok makaleye rastladım ve bu da müşterilerimin adımı arama motorlarına yazdıklarında hakkımda iyi yorumların yazdığı yüzlerce sonuca ulaşması anlamına geliyor. Bunun gibi “parayla sahip olunamayacak” bir çok güzel değerlere sahip oldum.

blog_loveBenim için tek dezavantajı ise, yukarıda da bahsettiğim gibi hastalık haline gelmiş yenilikçi ruh hali. Zamanla işlerinize yoğunlaşıp, bilmem kaç fincan kahveyle sabahladığınız projeleriniz blogunuza ayırdığınız vakti daraltıyor. Günden güne blogunuz öksüz kalmaya başlıyor. Belli bir süre sonra yönetmeniz gereken onlarca hatta yüzlerce site varken “şu işi de bitireyim de, bloga öyle bakayım” sorunsalı meydana geliyor.

Çünkü artık sizi boş zamanlarınızda rehabilite eden blogunuz için yeni bir şey düşünemiyorsunuz. Düşünseniz bile uygulamaya geçirecek vaktiniz olmuyor ve önceki zamanlar blogunuza beslediğiniz heyecanınız kendi kendine körelmeye başlıyor. Başta kendinizi ve ziyaretçilerini alıştırdığınız o “içerik bankası” halini almış günlüğünüz “3 çocuğuyla birlikte kocası tarafından sokağa terk edilmiş dul kadın” muamelesi görüyor 🙂

 

Sonuç olarak tabir-i caizse, dozunda kullanıldığında zararsız bir uyuşturucu / sakinleştirici olan blogunuzdan ne kadar vazgeçtiğinizi düşünseniz de, bir şekilde kendinizi WordPress admin panelinde “Yeni yazı ekle” segmenti altında buluyorsunuz ..

Bunca yıllık internet hayatımca “Kendimden” kategorisine ilk defa cansız bir varlıkla ilgili bu kadar hissiyatlı ve uzun bir makale ekledim..

Umarım bundan sonra fazla abartmadan blog yazmaya daha doğrusu artık konuların üstünde kısaca durup sadece gördüklerimi, bildiklerimi, sevdiklerimi, ilgimi çekenleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım..

#direnblog

29 Ekim 1985 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. 2000 yılından bu yana Bilişim teknolojileri güvenliği, Arayüz tasarımı, Web tabanlı interaktif projeler, internet reklamcılığı ve proje danışmanlığı konusunda profesyonel hizmet vermektedir. Diwio Creative'in kurucusudur.

2 yorum yapılmış

  1. İlker Kurtel   •  

    Seninle bu blog sayesinde tanışmıştık abi tekrardan hayırlı uğurlu olması dileğiyle 🙂

    • Arda AHMETGİL   •     Yazar

      Sağolasın İlkerim. Senide tekrardan buralarda görmek güzel..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir